13. 5. 2024.

Potražnja za srebrom konstantno raste, a već je neko vrijeme znatno jača od njegove ponude, to jest količine srebra koja dolazi iz rudnika. S vremenom, ovaj će trend postajati sve izraženiji, a što to znači za cijenu srebra i ulagače u srebro, pročitajte u nastavku.

Industrijska potražnja za srebrom raste

Zbog mogućnosti lagane obrade te specifičnih svojstava poput najveće električne i toplinske vodljivosti među metalima, srebro ima široku primjenu u industriji, od automobila  pa sve do proizvodnje mikročipova, baterija, 5G tehnologije te solarnih panela.

Većinu potražnje za srebrom stoga čini svjetski industrijski sektor koji bi ove godine mogao premašiti 700 milijuna unci. Taj rast bi se u velikoj mjeri mogao bazirati na sve većoj potražnji za solarnim panelima čije bi potrebe prema analitičarima iz Metal Focusa mogle preći 230 milijuna unci. Deficit između ponude i potražnje mogao bi se proširiti na preko 215 milijuna unci, ujedno i drugi najveći nesrazmjer u posljednja dva desetljeća, a ukupna potražnja za srebrom mogla bi preći 1,22 milijardi unci. 

Jedan od najvećih izvora potražnje za srebrom jest Indija, zemlja u kojoj se prodaje najviše srebra na svijetu. Indijski uvoz srebra u veljači dosegnuo je rekordne razine, s gotovo trostrukim povećanjem u odnosu na mjesec ranije. U prva dva mjeseca ove godine uvezeno je 2932 tona srebra, dok je u cijeloj prošloj godini uvezeno tek 3625 tona. 

Ukoliko se trenutačni trendovi nastave, Indija bi do kraja godine mogla imati gotovo 70% veći uvoz srebra u usporedbi s prethodnom godinom. Uzrok ovog fenomena su smanjene carine na uvoz srebra iz Ujedinjenjih Arapskih Emirata, ali i sve veći broj pojedinaca koji smatraju da bi srebro moglo nadmašiti zlato kada je u pitanju postotni rast cijene. 

Cijena srebra u zadnjih je pet godina narasla za više od 100%, ali mnogi tek očekuju veliki rast

Nesrazmjer ponude i potražnje vodi do velikog rasta cijene srebra?

Keith Neumeyer, izvršni direktor tvrtke First Majestic Silver vjeruje kako je rast cijene srebra preko 100$ po unci, odnosno više od trostruko od trenutne razine, itekako moguć u narednim godinama. Prema Neumeyeru, cijena srebra podcijenjena je, a u jednom trenutku deficit na strani ponude postat će prevelik da bi ga tržište tek tako moglo ignorirati. 

Ovaj deficit traje zadnjih šest godina, a u 2024. bit će još veći nego godinu ranije. Stvar je u tome što rudnici jednostavno ne proizvode dovoljno srebra za potrebe proizvodnje različitih tehnologija, od električnih uređaja poput mobitela pa sve do električnih vozila, vjetroelektrana, solarnih panela i drugog. Izgledno je da će do 2030. biti potrebno više od dvostruko količine srebra koja se trenutno koristi. 

S obzirom da bi industrijska potražnja u narednom desetljeću mogla značajno porasti, vrlo je izgledno da će rasti i cijena srebra. Činjenica je da je cijena srebra porasla gotovo 457% u posljednja dva desetljeća, 99% u zadnjih 5 godina, 18% u prethodnih godinu dana, a čini se da će se ovaj trend nastaviti i u budućnosti. S druge strane, među faktorima koji utječu na rast cijene srebra nalaze se i geopolitičke tenzije koje se također dodatno intenziviraju posljednjih godina. 

Investicijsko srebro kao dugoročno ulaganje

Investicijsko srebro u vidu srebrnih poluga i srebrnjaka može se gledati kao alternativa ulaganju u zlato. Kao što je spomenuto, cijena srebra dugoročno bi mogla nadmašiti rast cijene zlata, u postotnom smislu. 

Fizičko srebro, baš kao i zlato, ima dugu tradiciju upotrebe. Tisućama godina koristilo se kao novac i sredstvo očuvanja vrijednosti diljem svijeta. Danas ga ulagači često koriste kako bi upotpunili svoj portfelj, diverzificirali rizik ulaganja ili kako bi zaradili kroz praćenje promjena u omjeru cijene srebra i zlata.

Ipak, cijena srebra u ovom trenutku i dalje je relativno podcijenjena, što znači da se radi o idealnoj prilici za kupovinu investicijskog srebra sa takoreći popustom. Srebro se zbog svoje niže cijene u odnosu na zlato također smatra pristupačnim za sve investitore, kako male, tako i velike. Ipak, s obzirom da se na srebro plaća PDV, radi se o ulaganju na koje treba gledati kroz dugi rok kako bi rast cijene nadoknadio ovu razliku.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog srebra u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.