1. 5. 2024.

Nastavlja se trend visokog rasta cijena plemenitih metala, a on je posebno izražen kada se promatraju cijene u američkim dolarima. Cijena zlata u dolarima probila je rekord te se trenutno nalazi na 2,441 dolara po unci. Istovremeno, cijena zlata u eurima iznosi 2,245 eura po unci. 

Rekordna cijena zlata i geopolitičke napetosti

Rastuće geopolitičke napetosti stvaraju osjećaj nesigurnosti i neizvjesnosti na tržištu, zbog čega brojni investitori pribjegavaju sigurnim i niskorizičnim instrumentima kao što je investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga. Ovaj fenomen još je jednom potvrđen u proteklih 24 sata.

U najnovijem razvoju globalnih događaja, u nedjelju navečer došlo je do helikopterske nesreće u Iranu. Poginulo je osmero ljudi, a među žrtvama su iranski predsjednik Ebrahim Raisi, iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian te drugi članovi kabineta. Kao uzroci pada helikoptera navode se manjak rezervnih dijelova, loše vrijeme i krive odluke pilota.

Osim smrti iranskog predsjednika i drugih visokih dužnosnika, svijet je u ovom trenutku također zabrinut zbog budućnosti Irana tj. tko će doći na vlast, hoće li sve ostati pod kontrolom te hoće li izbori proći mirno bez kaosa. U Iranu postoji nekoliko frakcija koje pretendiraju na pozicije moći, no zasad nema jasne figure koja bi se mogla istaknuti kao nasljednik predsjednika Raisia. 

Ovaj događaj došao je u osobito nezgodnom trenutku, nakon što je Europa svjedočila pokušaju atentata na slovačkog premijera Roberta Ficu te u trenutku kada su napetosti između svjetskih sila ionako visoke oko Ukrajine i Izraela. Pored navedenih nestabilnosti, ove godine nas čeka i niz političkih izbora u važnim državama svijeta, fenomen tzv. “mega izborne godine”, od kojih su najiščekivaniji američki predsjednički izbori u studenom.

Tržište zlata anticipira smanjenje kamatnih stopa u SAD-u?

Američka temeljna inflacija trenutno se nalazi ispod 3%, što je pozitivniji rezultat od očekivanog. Predsjednik Američkog sustava federalnih rezervi, Jerome Powell, rekao je prošli tjedan kako će kamatne stope ostati na visokoj razini od 5.25-5% dokle god stopa inflacija ne padne na 2%, što znači da bi restriktivna politika mogla ostati na snazi još neko vrijeme.

Prolongiranje restriktivne politike koja je na snazi već dulje od godinu dana moglo bi dugoročno oslabiti gospodarstvo i učiniti kreditiranje preskupim. U tom smislu, svima, uključujući i Fedu, jasno je da će kamatne stope kad-tad morati doživjeti rez, pitanje je samo kada. S obzirom da je inflacija u travnju usporila u odnosu na veljaču i ožujak, očekuje se da bi kroz ovu godinu mogli vidjeti smanjenje kamatnjaka.

Tržište zlata unaprijed je anticipiralo ovu promjenu monetarne politike te se već počelo prilagođavati. S obzirom da se američke državne obveznice smatraju sigurnim i nerizičnim instrumentom ulaganja, baš poput investicijskog zlata, neki američki investitori više će pribjegavati njima dok rastu kamatne stope. U onom trenutku kada stope krenu padati odnosno kada tržište osjeti da bi moglo doći do skorašnjeg pada, dio američkih investitora opet se više okreće zlatu i tako ciklički.

Cijena srebra dosegla rekordnu razinu

Cijena srebra također se našla na rekordnoj razini u posljednjih 11 godina, probivši psihološku granicu od 30$ po unci. Srebro se trenutno nalazi na 31.91 dolara po unci odnosno 29.4 eura po unci. 

Srebro u vidu srebrnjaka i srebrnih poluga, poput zlata, reagira na geopolitičke napetosti, inflaciju, krize i ratove, a investitori također na njega gledaju kao na oblik dugoročne zaštite vrijednosti imovine. Trenutna situacija u svijetu, neizvjesnost oko Irana te slabiji američki dolar ovaj su put potaknuli veći skok cijene srebra, no što nas čeka dalje?

Srebro se, za razliku od zlata, znatno više koristi u industrijske svrhe, osobito na području proizvodnje električnih vozila, čipova, baterija, solarnih panela i drugih tehnologija budućnosti, što znači da bi njegova cijena dugoročno mogla nadmašiti rast cijene zlata u postotnom smislu. 

Činjenica je da je SAD prošli tjedan uveo carine i antidampinške mjere na uvoz upravo onih tehnologija iz Kine koje zahtjevaju značajne količine srebra u tijeku svoje proizvodnje. Pokazatelj je to da se oko srebra vode itekako važne bitke u svjetskoj ekonomiji, što znači da bi njegova potražnja mogli samo nastaviti rasti u narednom razdoblju.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.