1. 4. 2024.

Geopolitičke tenzije ponovno su došle u fokus svjetske javnosti nakon najnovije eskalacije sukoba na Bliskom istoku u kojoj je Iran izveo direktan napad na Izrael.

Američke obavještajne službe upozorile su još u petak da će unutar 48 sati doći do napada, istovremeno izazvavši veliku zabrinutost na svjetskim tržištima te potaknuvši brojne investitore da se okrenu zlatu kao sigurnom utočištu u nesigurnim vremenima.

Iransko-izraelski sukob – što se dogodilo?

Iran je u subotu navečer poslao preko 300 dronova te više desetina krstarećih i balističkih projektila. Većinu letjelica presreo je i oborio izraelski sustav protuzračne obrane u suradnji sa SAD-om i drugim zapadnim saveznicima. 

Prema izraelskom vojnom vrhu, plan Irana i Hamasa je pokrenuti širi sukob na Bliskom istoku, a na tome radi već dulje vrijeme uz pomoć Hezbollaha u Libanonu, Hamasa u Palestini te Hutista u Jemenu.

Izraelski vojni kabinet smatra da je ovim činom Iran prešao crvenu liniju te tvrdi da su u nedjelju nakon sastanka odobreni planovi za obrambenu akciju, ali i ofenzivni napad na Iran unatoč upozorenjima američkog predsjednika Joea Bidena. Daljnji razvoj događaja u ovom je trenutku i dalje neizvjesan te je daljnja eskalacija lako moguća.

Kako geopolitički sukobi utječu na cijenu zlata?

Prema gotovo svim analitičarima svjetskih događanja, rat Izraela i Irana scenarij je koji svi nastoje izbjeći jer bi takva eskalacija mogla dovesti do šireg sukoba, a moguće i do trećeg svjetskog rata. Ovo saznanje jedan od glavnih faktora koji utječu na rast neizvjesnosti i straha na svjetskim tržištima.

Povećane nesigurnosti i rizici u posljednjih mjesec dana investitore tjeraju da se okrenu sigurnim ulagačkim instrumentima kao što je investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga. Rast potražnje za zlatom utječe na rast njegove cijene, upravo onako kako i nalažu osnovne zakonitosti ponude i potražnje.

S obzirom na rast potražnje za zlatom, osobito od strane većih institucionalnih investitora, cijena zlata u ovom trenutku dosegla je 2,206 € po unci, dok se u američkim dolarima kreće oko 2,352 po unci. U zadnjih 30 dana, cijena zlata u eurima tako je porasla za gotovo 11.4%, u posljednjih 12 mjeseci preko 21%, a u zadnjih pet godina više od 90%.

Povijesni primjeri utjecaja ratova i kriza na cijenu zlata

Ono što trenutno vidimo na tržištu zlata, dio je šireg trenda. Cijena zlata često raste tijekom različitih oblika kriza, kako financijskih i gospodarskih recesija, tako i prilikom pojave ratova i rasta geopolitičkih tenzija. 

Jedan od primjera je i period između 2008. i 2011. kada je osim velike financijske krize došlo i do rata između Rusije i Gruzije, niza sukoba u Gazi i Libanonu te začetka građanskih ratova u Libiji i Siriji. Upravo je u tom razdoblju cijena zlata porasla za preko 200%.

U novije vrijeme, sličnu reakciju cijene vidjeli smo početkom 2020. kada je došlo do pandemije koronavirusa i mjera zatvaranja, 2022. kada je došlo do rusko-ukrajinskog rata te 2023. nakon eskalacije izraelsko-palestinskog sukoba. Sukob Izraela i Irana samo je još jedan u nizu tragičnih događaja.

Što očekivati u budućnosti?

S obzirom da svijet već godinama ide prema multipolarnom geopolitičkom uređenju u kojemu SAD neće biti jedina svjetska sila koja može i želi pokazati svoju moć, u narednim godinama i desetljećima možemo očekivati nastavak geopolitičkih tenzija te razbuktavanje novih otvorenih sukoba.

Iako su se neke žarišne točke poput Ukrajine i Izraela već aktivirale, u svijetu postoji još niz nerazriješenih “hladnih” sukoba koji bi se u budućnosti mogli pretvoriti u one vruće. Vjerojatno najbolji primjer je onaj koji uključuje Tajvan, otok oko kojeg se direktno sukobljavaju interesi dva najveća svjetska gospodarstva – SAD-a i Narodne Republike Kine.

Budućnost je stoga vrlo neizvjesna. U najboljem slučaju, svi će se navedeni sukobi razriješiti diplomatskim putem, bez otvorenog sukoba i problema koje oni nose sa sobom. U najgorem slučaju, pak, čeka nas period novih ratova i kriza.

U svakom slučaju, posjedovanje zlata u takvim je vremenima mudra odluka koja se u povijesti više puta dokazala kao isplativa.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.