Lom zlato pojam je koji se često koristi u industriji plemenitih metala, pogotovo u kontekstu djelatnosti otkupa zlata

Što je lom zlato, po čemu se razlikuje od investicijskog zlata te koja je njegova vrijednost, saznajte u nastavku članka.

Što je lom zlato?

Lom zlato je pojam koji se koristi za svu rabljenu zlatninu, izuzev investicijskog zlata u obliku poluga i zlatnika. U lom zlato spada rabljeni nakit, ogrlice, lančići, prstenje, narukvice, broševi, manžete, igle za kravatu te predmeti poput satova, zuba, lima i slično.

Cijena lom zlata pri otkupu ovisi o gramaži te karataži iil čistoći zlata. Pod čistoćom se podrazumijeva koliki je postotak zlata u predmetu, nasuprot drugim elementima kao što su bakar, srebro, nikal itd. Predmeti za koje se testiranjem utvrdi da su pozlaćeni ili da su imitacija zlata ne smatraju se lom zlatom i neće biti otkupljeni jer je količina zlata u njima zanemariva. 

U tablici ispod možete vidjeti značenje pojedinih karataža i oznaka koje se u pravilu nalaze na zlatnini.

Čistoća zlata u karatima

Oznaka na zlatnom nakitu Postotak zlata

8 karata

333 33,3%

14 karata

585 58,5%
18 karata 750

75,0%

20 karata 833

83,3%

24 karata 999

99,9%

 

Pod lom zlato spada i nakit od bijelog ili crvenog zlata. Kada govorimo o bijelom zlatu, riječ je o mješavini zlata sa srebrom i niklom, dok se na površini nalazi tanki sloj rodija koji mu daje karakterističnu boju i sjaj. Međutim, takvi predmet također imaju svoju karatažu odnosno čistoću zlata, primjerice, 14 karata, 18 karata itd. Iz tog razloga njihova će cijena po gramu biti jednaka kao i za predmete od žutog ili crvenog zlata istovjetne čistoće.

Neovisno o tome je li lom zlato u pitanju doslovno “prelomljeno” ili je u potpunosti očuvano, ono će se otkupiti po cijeni koja ovisi o tome koliko se zlata nalazi u predmetu. Da bi se testirala čistoća zlata, predmeti koji spadaju u lom zlato ionako se moraju presjecati i ispitati pomoću odgovarajuće kiseline. 

Otkupljivači lom zlata ove predmete ne mogu ponovno prodavati kao nakit iz zlatarna jer nitko ne želi kupiti rabljenu zlatninu. Stoga se lom zlato prodaje kao sirovina u talionice, gdje prolazi kroz svojevrsni proces “recikliranja” odnosno topljenja i rafiniranja te se potom koristi za proizvodnju novog nakita i predmeta od investicijskog zlata.

Investicijsko vs. lom zlato

Kada govorimo o zlatu, investicijsko zlato u vidu poluga i zlatnika spada u zasebnu kategoriju te nije istovjetno lom zlatu. Da bi se zlatnik ili zlatna poluga smatrali investicijskim zlatom moraju zadovoljiti sljedeće kriterije: zlatnici moraju biti čistoće minimalno 900 (90%), kovani nakon 1800. te u nekom trenutku korišteni kao sredstvo plaćanja (na sebi imaju naznačenu vrijednost u valuti) dok što se tiče zlatnih poluga one moraju biti čistoće minimalno 995 (najčešće nalazimo 999.9). Ako ovi kriteriji nisu zadovoljeni, nije riječ o investicijskom zlatu.

S obzirom da je investicijsko zlato standardizirano, može se prodati bilo gdje u svijetu po gotovo istoj cijeni. Pritom je oslobođeno PDV-a, poreza na kapitalnu dobit, ali i svih drugih vrsta nameta. Njegova čistoća i kvaliteta zagarantirane su, što posebno vrijedi u slučajevima investicijskog zlata koje dolazi iz kovnica s uglednog LBMA Good delivery popisa.

Investicijsko zlato

Lom zlato

Standardizacija

Da Ne

PDV

Oslobođeno Nije oslobođeno

Cijena po gramu zlata

Povoljna Nepovoljna
Marže trgovaca Niske

Visoke

Likvidnost Visoka

Visoka

Pogodno za ulaganje Da

Ne

 

Nasuprot investicijskom zlatu, predmeti koji spadaju pod lom zlato iz ulagačke perspektive, u velikoj većini slučajeva, nisu povoljni. To je zato što zlatarne često na predmete s relativno malo zlata u sebi naplaćuju visoke marže. Cijena nakita ovisi o troškovima i marži trgovca, troškovima izrade nakita, estetskoj vrijednosti predmeta, PDV-u itd. 

To znači da kada kupujemo nakit, cijena po gramu zlata prilično je visoka, možda i višestruko veća od burzovne cijene zlata kao sirovine. Zato kada odlučimo prodati ovaj isti nakit, zapravo shvatimo da smo izgubili značajan dio vrijednosti po kojoj smo ga platili.

Kod investicijskog zlata situacija je dijametralno suprotna. Cijena investicijskog zlata u vidu zlatnika i zlatnih poluga vrlo je blizu burzovne cijene, obično unutar nekoliko postotaka, kako pri kupnji, tako i prilikom prodaje. Iz tog nam je razloga znatno povoljnije ulagati u investicijsko zlato, nego kupiti nakit.

Otkup lom zlata – bitno za znati

Ukoliko poželite prodati svoje lom zlato, važno je voditi računa o sljedećim stvarima. Karataža lom zlata prvo se provjerava na samom predmetu pomoću povećala, tako što se traži oznaka “585”, “750” ili druga ovisno o čistoći. Zatim se mjeri masa predmeta, s tim da u masu ne ulaze cirkoni, drugi dekorativni materijali koji nisu od zlata, kopče ako su pozlaćene, mehanizmi kod satova i slično. 

Čistoća i masa bit će dovoljne kako bi u komunikaciji s otkupljivačima mogli dobiti okvirnu procjenu vrijednosti vašeg predmeta. Ako niste sigurni nudi li vam određen otkupljivač zlata adekvatnu cijenu za vaš nakit, uvijek možete osobno doći u Centar Zlata na objektivnu procjenu i informativni razgovor. U Centru Zlata također nudimo najbolje otkupne cijene za vaše lom zlato u Hrvatskoj.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata 


Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.