U prošlim vremenima, zlato se često povezivalo s bogatstvom, prestižem, statusom i sl., a takva uvjerenja su se zadržala i dan-danas. Otuda i dolazi predrasuda da zlato kao instrument štednje nije dostupan prosječnom građaninu, već je rezervirano samo za bogataše. No, radi se o (nažalost) čestoj miskoncepciji. 

Ulaganje u zlato danas nije rezervirano samo za bogate. Riječ je o jednom od najneutemeljenijih mitova kada govorimo o investicijskom zlatu u vidu zlatnika i zlatnih poluga. Danas možete kupiti investicijske poluge mase svega 1 grama za 70-ak eura, što si velika većina štediša može priuštiti. 

Ulaganje u zlato s manjim iznosima

Kao što smo naveli, investicijsko zlato dostupno je u rasponu masa od jednog grama pa sve do jednog kilograma. Trenutačno je moguće kupiti gram zlata za približno 70-ak eura, a ako pomno pratite fluktuaciju cijene zlata te našu promo ponudu, katkad je moguće proći i povoljnije. Radi se o malim proizvodima poput kompleta poluga UnityBars, Argor Heraeus poluge od 1 grama te Heimerle Meule Secain card kartici s utisnutom polugom od 1 grama.

Ovakva manja ulaganja moguće je provoditi periodično, primjerice jednom mjesečno ili jednom u nekoliko mjeseci. Može se uzeti i više jednogramskih poluga. Osim ulaganja u svrhu štednje, zlato može poslužiti i kao odličan poklon za posebne prigode poput krstitki, krizme, rođendana itd. Ulaganje u zlato, pored toga što je dostupno svima, danas je lakše i komfornije nego ikad. Narudžbe i uplate mogu se izvršiti preko interneta uz dostavu na kućnu adresu, tako da kupac ne mora ni fizički dolaziti u poslovnicu. 

secain-card-zlato

Secain Card poluge od jednog grama zlata idealne su za ulagače početnike

Sve veći broj manjih ulagača

U posljednje vrijeme Centar Zlata bilježi sve veći broj manjih ulagača koji periodično uzimaju manje poluge i zlatnike. Ovo nije neočekivan trend jer zlato postaje sve popularnija investicija u Hrvatskoj i sve veći broj ljudi prepoznaje stabilnost koju ono nudi. Domaće tržište zlata u posljednjih je pet godina poraslo za gotovo 750% i sada je nadomak tržišta dionica po veličini, a samo je pitanje vremena kada će ga prestići.

Činjenica je i da su kamate na bankovnu štednju preniske i držanje novaca na banci za većinu građana naprosto nema smisla. Dapače, novaca je premalo da bi gubili njegovu vrijednost držanjem na banci. Čak i ako banke povise kamatne stope na 1.5 ili 2%, inflacija odnosno poskupljenja u posljednjih godinu-dvije broje se u više desetaka posto, a nerijetko se radi i o udvostručenjima cijena. To znači da novac koji držimo na banci vrijedi sve manje i manje

Stoga nije neobično da se sve veći broj prosječnih štediša okreće zlatu kako bi sačuvali kupovnu moć svoje ušteđevine. Cijena zlata u eurima u posljednjih pet godina narasla je za preko 77%, što je dugoročnim ulagačima ne samo sačuvalo vrijednost imovine, već donijelo i pozamašan prinos.

Među ulagačima u zlato sve veći broj mladih

Sve veći broj mladih prepoznaje prednosti zlata kao ulaganja, što je trend i u ostatku Europe. To potvrđuju i podaci iz Njemačke gdje su kupci iz dobne skupine između 18 i 26 godina kupili više zlata od starijih investitora.

Sve donedavno, velik broj mlađih ulagača bio je fokusiran na kriptovalute poput bitcoina i ethereuma, no i taj se trend mijenja. Naravno, ulaganje u kriptovalute ne sprječava nikog da istovremeno ne ulaže i ne razmatra i druge investicijske oblike. 

Ulaganjem u kriptovalute čije su cijene znatno volatilnije nego one na tržištu zlata moguće je ostvariti velike dobitke, ali isto tako i velike gubitke. Prepoznavši upravo to, mladi se okreću zlatu zbog njegovog stabilnog dugoročnog rasta. S obzirom da u današnjem svijetu informacije kolaju sve brže i brže, ponajprije zahvaljujući društvenim mrežama, ali i sve boljem poznavanju engleskog jezika među mladima, raste svijest o tome da je zlato kao investicija dostupno svima, a ne samo bogatima. 

Svatko punoljetan s mobitelom i pristupom internetu može uz minimalna sredstva kupiti investicijsko zlato.


Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović operativni je direktor Centra Zlata i vodeći stručnjak za plemenite metale u Hrvatskoj. Kokanović je i istaknuti financijski stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u financijskoj industriji te kolumnist i čest gost predavač specijaliziran za teme ulaganja i financijske pismenosti.

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.