5.6.2023.

Kristalina Georgieva, izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u nedavnom je intervjuu za HRT rekla kako ova krovna svjetska organizacija u idućih nekoliko godina očekuje teška vremena koja uključuju visoku inflaciju i usporavanje gospodarstva. 

Visokoj inflaciji svjedočimo već neko vrijeme i pad vrijednosti novca više nikog ne iznenađuje, a Georgieva tvrdi kako će se taj trend nastaviti ne samo do kraja ove godine, već i u 2024. godini. Iako su mediji puni vijesti o “usporavanju inflacije”, činjenica je da je stopa inflacije i dalje na previsokoj razini koja je višestruko viša od one ciljane od 2%.

Njemačka u recesiji, geopolitičke nestabilnosti…

Prognozama Georgieve ide u prilog činjenica da je Njemačka i službeno ušla u recesiju, nakon što je izašao podatak da je realni BDP najbitnijeg europskog gospodarstva dva kvartala za redom u padu. Poznato je da o njemačkom gospodarstvu u značajnoj mjeri ovisi cjelokupno gospodarstvo Europske unije, zbog čega mnogi analitičari očekuju pojavu recesije diljem starog kontinenta u narednim mjesecima.

Dva su glavna razloga iza pojave recesije u Njemačkoj koja bi se mogla preliti i na ostale europske zemlje. Prvi je izrazito visoka inflacija koja umanjuje kupovnu moć građana i utječe na pad realnih plaća i smanjenje potrošnje, a drugi je geopolitička situacija koja je dovela do poremećaja na mnogim tržištima, a ponajviše energetskom. Prema tvrdnjama Georgieve, inflacija se neće tako uskoro značajno primiriti, a ne nazire se ni razrješenje rusko-ukrajinskog rata koji dodatno destabilizira europsko gospodarstvo.

Što to znači za zlato?

Povijesno gledano, cijena zlata često je izraženo rasla upravo u periodima recesija i ekonomskih nestabilnosti, a mnogi očekuju da će se isti scenarij ponoviti i u narednim mjesecima i godinama. Iako je nemoguće sa stopostotnom sigurnošću predvidjeti kretanje cijene zlata u relativno kratkom roku, činjenica je da su faktori poput visoke inflacije i pada BDP-a u povijesti često korelirali s rastom cijene zlata.

Primjerice, za vrijeme Velike recesije, cijena unce zlata u dolarima narasla je za oko 200% u svega četiri godine (2007. – 2011.), što je donijelo popriličan prinos onima koji su zlatne poluge i zlatnike nabavili prije samog početka recesije. Iako je cijena nakon toga doživjela i pad, razina na kojoj se stabilizirala ostala je poprilično viša nego što je bila prije recesije.

No, ne trebamo ići toliko u prošlost da bismo pokazali rast cijene zlata u nestabilnim vremenima. Pogledamo li samo zadnjih pet godina, možemo vidjeti da je cijena zlata u eurima narasla za više od 60%. Nije slučajnost da je svijet u istom periodu pogodio niz negativnih pojava, među kojima su globalna pandemija, kriza opskrbnih lanaca, početak velike inflacije i početak ruske agresije na Ukrajinu.

Sigurno utočište u nesigurnim vremenima

Investitori i štediše okreću se zlatu u ekonomski neizvjesnim vremenima iz više razloga, a zanimljivo je da potražnja za zlatom istovremeno raste kod malih investitora, kao i kod institucionalnih igrača poput središnjih banaka koje bilježe rekordne kupnje žutog plemenitog metala. Jedan od razloga za povećanom potražnjom za zlatom u doba inflacije i recesije treba tražiti u sposobnosti zlata da svoju vrijednost zadrži čak i u takvim uvjetima. Budući da zlato nije moguće stvoriti ni iz čega i cijenjeno je u cijelome svijetu, za očekivati je da će puno bolje zadržati kupovnu moć investitora nego fiat novac kojeg inflacija obezvrjeđuje. 

Drugi razlog za povećanom potražnjom za zlatom treba tražiti u neisplativosti ostalih oblika ulaganja i štednje. Naime, u periodu recesije, gospodarska aktivnost usporava i to u pravilu ima negativan učinak na tržište dionica i tržište nekretnina. U takvom okruženju, ulaganje postaje rizično i investitori traže sigurnije alternative koje istovremeno nude stabilnost i mogućnost ostvarenja prinosa, a među takvim oblicima imovine investicijsko zlato dokazalo se kao ponajbolji izbor.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović operativni je direktor Centra Zlata i vodeći stručnjak za plemenite metale u Hrvatskoj. Kokanović je i istaknuti financijski stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u financijskoj industriji te kolumnist i čest gost predavač specijaliziran za teme ulaganja i financijske pismenosti.

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.