Dječja štednja sve je traženiji oblik štednje koji je namijenjen roditeljima koji žele svojoj djeci osigurati stabilnu financijsku budućnost. Sredstva se najčešće izdvajaju za obrazovanje, džeparac i druge troškove koji dolaze s odrastanjem. Dječja štednja iznimno je pozitivna stvar te je odraz ozbiljnosti, odgovornosti i dugoročnog planiranja od strane roditelja. 

Međutim, kada govorimo o dječjoj štednji, važno je odabrati adekvatan oblik štednje s odgovarajućim prinosom kako bi jednog dana vaše dijete doista imalo koristi od te štednje. Naravno, vi možete odvajati neki iznos novaca “u čarapi” ili na banci, koji će u danom trenutku pomoći vašem djetetu, ali problem leži u tome što taj novac s vremenom gubi svoju kupovnu moć. 

Ako pogledamo različita poskupljenja u zadnjih par godina, od nekretnina do namirnica u prodavaonicama i automobila te brojnih drugih proizvoda i usluga, jasno je da se radi o inflaciji od više desetaka posto, a ponekad i o udvostručenjima cijena. Novac koji ste u tom periodu ostavljali za dječju štednju znatno je izgubio na svojoj kupovnoj moći, a za sve to ste u banci dobili gotovo zanemarivu kamatu. 

S druge strane, oni koji su se odlučili na dječju štednju u investicijskom zlatu u vidu zlatnika i zlatnih poluga, sačuvali su kupovnu moć svog ulaganja i ostvarili pozamašan prinos. Oni će svojoj djeci doista ostaviti više za njihovu budućnost, a ne manje.

djecja-stednja-zlato

Dječja štednja u zlatu – Zašto je bolja od dječje štednje u banci?

1. Prinos u dugom roku

Problem s dječjom štednjom u banci jest to što se kamatne stope najčešće kreću oko 0.02%. Dakle, godišnje dobijete 0.02% dok vam inflacija istovremeno pojede na desetke posto vrijednost. 

S druge strane, čak i da se ne radi o periodu visoke inflacije kao što je ovaj trenutni, vaš novac dugoročno svejedno gubi kupovnu moć. Primjerice, euro je od 2003. do danas izgubio 38% vrijednosti. Kontinuirana manja poskupljenja, tj. prosječna stopa inflacije od 2-3%, koliko god nekad bila neprimjetna, akumuliraju se kroz dugi niz godina te izjedaju vrijednost dječje ušteđevine. Dodajmo tome poreze i naknade koje bismo platili na dječju štednju u spomenutom periodu i pitanje je bismo li ostvarili pozitivan realan prinos. 

Nasuprot tome, cijena zlata u posljednjih 20 godina porasla je za 423%, s tim da pri kupovini zlata ne biste morali platiti PDV, porez na kapitalnu dobiti niti ikakvu drugu vrstu nameta, izuzev marže trgovca koja se kreće oko par posto. Praktički sve što biste zaradili na promjeni cijene, ostalo bi vama odnosno vašoj djeci.

2. Fleksibilnost

Dječja štednja u zlatu dostupna je svim roditeljima. U našoj ponudi postoje poluge od 1 grama koji se trenutno kreću između 60 i 70 eura. Možete ih uzimati jednom mjesečno, jednom u dva mjeseca, više komada odjednom ili kako god vam odgovara. Ako vašem djetetu zatreba točno određen iznos novaca, vrlo ih jednostavno, u bilo kojoj količini, možete unovčiti kroz otkup zlata, bez čekanja ili vremenskih ograničenja. 

Nadalje, što je vaše ulaganje dugoročnije naravi, to će cijena zlata više porasti. Primjerice, u posljednjih pet godina cijena zlata, gledano u eurima, porasla je 70%. To znači da oni koji su se odlučili na dječju štednju u zlatu, nisu samo sačuvali kupovnu moć svog novca, već su ostvarili i pozamašan prinos.

3. Neovisnost

Kao što smo naveli, pri dječjoj štednji u zlatu, ne plaća se PDV, porez na kapitalnu dobit niti ikakav drugi porez. Također, ne ovisite o bankama. Zlato je univerzalno priznato kao poželjna vrijednost te je visoko likvidno, što znači da se može bilo gdje u svijetu u vrlo kratkom roku zamijeniti za novac. 

Zlato vam pruža sigurnost i neovisnost od sustava. Kakva god kriza nastupila i koja god banka propala, vi svoje zlato uvijek možete imati pri ruci i ono će uvijek čuvati svoju vrijednost, što nije slučaj sa sredstvima na bankovnom računu. 

Dapače, zlato se smatra ulaganjem koje je iznimno otporno na visoku i hiperinflaciju te sve vrste gospodarskih, financijskih i društvenih kriza. Primjerice, tijekom posljednje velike financijske krize od 2008. do 2011. cijena zlata narasla je za gotovo 175%.

Koji su proizvodi idealni za dječju štednju?

Kada govorimo o dječjoj štednji u zlatu, roditelji najčešće kupuju veći broj manjih poluga mase 1 do 2 grama te zlatnike. Ovakav tip ulaganja omogućuje periodično izdvajanje manjih iznosa za dječju štednju, kao i fleksibilnost kasnije kada poluge ili zlatnike treba unovčiti kako bi se došlo do nekog određenog iznosa koje je djetetu potrebno. 

S druge strane, roditelji srednje dobi čija su djeca gotovo odrasla, ne razmišljaju samo o štednji za njih, već i za sve svoje brojne unuke kojima će jednog dana ostaviti fizičko zlato.

Najpopularniji proizvodi za dječju štednju u zlatu uključuju UnityBar & UnityBox poluge od 1 grama, Secain Card, zlatne poluge od 2 i 2.5 grama, mali i veliki dukat Franjo Josip te Bečki filharmoničar.


Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović operativni je direktor Centra Zlata i vodeći stručnjak za plemenite metale u Hrvatskoj. Kokanović je i istaknuti financijski stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u financijskoj industriji te kolumnist i čest gost predavač specijaliziran za teme ulaganja i financijske pismenosti.

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.