- 6. 2025.
Sinoćnji napad Izraela na Iran uzburkao je mnoga financijska tržišta, a pravi učinak tek će se vidjeti u narednim danima. Cijena zlata reagirala je odmah nakon vijesti o noćnom napadu, skočivši za 2%, s 2920 eura na 2980 eura po unci. Cijena nafte također je naglo skočila, dok su europske burze pale.
Novi otvoreni sukob
Geopolitičke tenzije na Bliskom istoku nisu ništa novo. Još od napada Hamasa na Izrael u listopadu 2023. godine, zapaljiva situacija u tom dijelom svijetu s vremenom eskalira. Ono na što su mnogi upozoravali da bi se moglo dogoditi – otvoreni rat s Iranom – sada je možda počelo.
Činjenica je da se nalazimo u ranoj fazi ovog novog stadija izraelsko-iranskog sukoba, tako da je još prerano za bilo kakva ozbiljna predviđanja. Ovo je situacija bez presedana i nitko zaista ne zna kako će se odigrati te je li ovo početak novog šireg rata u kojem će direktno biti uključen i SAD ili je pak riječ o kratkotrajnoj eskalaciji koja će se ubrzo smiriti.
No, čak i da je ovo drugo posrijedi, to samo znači odgađanje otvorenog sukoba za budućnost. Izrael vidi iranski nuklearni program kao egzistencijalnu prijetnju za vlastitu sigurnost, dok ga Iran vidi kao jedinu garanciju svoje suverenosti.
Ratovi direktno doprinose rastu cijene zlata
Prije tri godine, u veljači 2022., Rusija je izvela iznenadnu vojnu invaziju na Ukrajinu, a otvoreni sukob između te dvije države još uvijek traje i primirje nije na vidiku.
Cijena zlata tada je u svega par mjeseci porasla za 200 eura po unci, s 1600 na 1800 eura, a na europskom tržištu plemenitih metala nastala je prava panika i nestašica zlatnih poluga i zlatnika. Razlog je jednostavan: investitori su pohrlili zlatu koje se smatra sigurnim ulaganjem u nesigurnim vremenima, a otvoreni sukob Rusije i Zapada definicija je nesigurnih vremena.
Slično se dogodilo i nakon napada Hamasa na Izrael: i tada je cijena zlata reagirala u kratkom roku – porasla je za oko 100 eura na razinu od 1800 eura po unci u svega nekoliko tjedana. Cijena je zatim nastavila svoj dugoročan rast, a dodatno su je pogurale i druge geopolitičke napetosti u svijetu, kao što je trgovinski rat između SAD-a i Kine.
Praćenje grafikona cijene zlata stoga ujedno i praćenje razine nestabilnosti u svijetu. Glavno je pitanje – hoće li se nestabilnosti nastaviti ili ne?
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.