Fort Knox je utvrđena zgrada koja služi kao sjedište Američkog depozitorija plemenitih metala (United States Bullion Depository) i pod upravom je Ministarstva financija SAD-a. Nalazi se u američkoj saveznoj državi Kentucky, u blizini istoimene vojne baze. Ako je vjerovati službenim podacima, u depozitoriju su pohranjene velike količine službenih američkih zlatnih rezervi, točnije 4,175 tona od ukupno 8,133 tona

Iako bi se službeno inspekcijski nadzori u Fort Knoxu trebali provoditi na redovitoj bazi, posljednja prava revizija odrađena je još davne 1953. Jedna djelomična revizija provedena je i 1974., no nije uključivala testiranje i provjeru svih zlatnih poluga

Nedavno se, dolaskom nove američke administracije, tema revizije Fort Knoxa ponovno aktualizirala, a predlaže se i novi zakon koji bi trebao jamčiti transparentnost zlatnih rezervi.

Teorije i spekulacije o zlatu u Fort Knoxu

Budući da dugo vremena nije bilo službene revizije, povjerenje javnosti ozbiljno je narušeno i mnogi dovode pod upit je li američko zlato doista u Fort Knoxu. Određeni glasovi tvrde kako zlata zapravo nema i kako je sve vezano uz ovaj slučaj zataškano. 

Drugi pak smatraju kako zlato možda jest fizički ondje, no nije u vlasništvu SAD-a, već je založeno kod banaka koje posluju za zlatom ili korišteno kao kolateral za kredite. Iz tog se razloga javlja sve veći broj zagovaratelja nove potpune revizije koja će potvrditi odnosno ukloniti sve sumnje. 

Usprkos svim spekulacijama, činjenica ostaje da još uvijek ne možemo govoriti o tome ima li zlata ili nema te je li pod nekom vrstom “hipoteke”. Nitko od nas, izuzev uskog kruga moćnika i vladajućih figura u Americi, to ne može znati sa sigurnošću sve dok nadležne federalne institucije ne odrade svoj posao i podijele podatke o stanju zlatnih rezervi s američkom javnošću.

Što ako zlata nema?

Što ako zlato nije u Fort Knoxu? Nezahvalno je govoriti o tome “što bi bilo, kad bi bilo”, odnosno koje bi bile implikacije takvog raspleta. Lako je moguće da bi takva spoznaja, u kombinaciji sa glomaznim američkim javnim dugom i pojačanom trgovinskom neizvjesnošću, prouzročila novu recesiju u SAD-u, a samim time i u svijetu. 

Moglo bi doći do pada povjerenja u američki dolar jer, iako on službeno nije pokriven u fizičkom zlatu još od 1971., zlatne rezerve još uvijek predstavljaju značajan udio ukupnih američkih deviznih rezervi te služe kao jedan od stupova američke financijske stabilnosti. SAD ima najveću količinu zlatnih rezervi od svih država na svijetu i mnogi smatraju da je to indirektno vezano s time što je dolar glavna svjetska rezervna valuta.

MMF i kreditne agencije ionako već upozoravaju SAD zbog neodrživog zaduživanja, o čemu smo nedavno pisali, a u slučaju “nestanka” zlatnih rezervi, američki financijski kredibilitet bio bi ozbiljno narušen. U takvom ozračju, uz rizik recesije i postojeće trgovinske ratove, na svjetskim tržištima mogla bi nastati panika, a cijena zlata vjerojatno bi doživjela pravu “eksploziju” zbog investitora koji bi pohrlili k sigurnim utočištima za svoj kapital.

Što ako je zlato i dalje tamo?

Ako je zlato i dalje u američkom vlasništvu, “na broju” i sigurno pohranjeno u Fort Knoxu, to bi također bio interesantan scenarij za razmatranje. Zanimljivo je da se zlatne rezerve SAD još uvijek računovodstveno vode po cijeni od $42 po unci. Radi se o cijeni iz doba ukidanja zlatnog standarda početkom 1970-ih. 

Kada bi se vrijednost američkih zlatnih rezervi išla revalorizirati i uskladiti s aktualnom burzovnom cijenom zlata od preko $3,320 za uncu, ovo zlato imalo bi ukupnu vrijednost od preko 865 milijardi dolara, što bi moglo blago popraviti američku financijsku bilancu opterećenu desecima bilijuna dolara duga i pretvoriti se u jedan od prvih pozitivnih zamaha u smjeru uspostavljanja fiskalne odgovornosti u SAD-u.

U ovom scenariju, sve drugo najvjerojatnije bi nastavilo po starom – SAD bi ostao zemlja s najviše zlatnih rezervi, a cijena zlata u dugom roku nastavila bi rasti. Bilo kako bilo, oba scenarija pokazatelj su da zlato, neovisno o svoj dugačkoj prošlosti, i dan-danas ostaje aktualno te nastavlja igrati značajnu ulogu, kako za američki, tako i za svjetski financijski sustav.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.