14.8.2023.

Cijena unce zlata 1971. godine iznosila je 35 dolara po unci. Danas se ona kreće oko 1900 dolara po unci, što je rast od približno 5300 %. Ako cijena zlata u narednih pedeset godina nastavi rasti po ovim stopama, unca će vrijediti preko 100.000 američkih dolara.

Ukinuće zlatnog standarda

1971. godine američki predsjednik Nixon ukinuo je zlatni standard. Time je započela era fiat novca koji nema pokriće ni u čemu. Mnogi ekonomisti upozoravali su da će to dugoročno dovesti do inflacijske spirale, što se na koncu i dogodilo. Jedan dolar danas ima tek 13.2% kupovne moći jednog dolara otprije 52 godine. To je zato što američki Fed kao centralna institucija zadužena za monetarnu politiku u SAD-u može kontinuirano povećavati monetarnu masu odnosno tiskati dodatan novac po potrebi bez ikakvog realnog ograničenja. 

Indeks potrošačkih cijena u SAD-u od 70.-ih do danas. Izvor: WTF Happened in 1971?

Monetarna masa (M1) u SAD-u od kraja 60-ih do danas. Izvor: Tradingeconomics.com

S druge strane, ukinućem zlatnog standarda, zlato je postalo roba kojom se trguje na otvorenom tržištu, a njegova se cijena formira temeljem zakonitosti ponude i potražnje. Zlato je odmah u početku imalo nekoliko prednosti. Njegova ponuda ograničena je, kao materijal ima posebna fizička svojstva, a civilizacije svih epoha smatrale su ga tradicionalnim čuvateljem vrijednosti. Ove značajke doprinijele su potražnji te posljedično rastu njegove cijene. 

Kupovna moć zlata u usporedbi s kupovnom moći svjetskih valuta, izvor: WTF Happened in 1971?

Štoviše, zlato se kroz povijest pokazalo izrazito otporno na sve vrste društvenih, financijskih i gospodarskih kriza, kao i na periode visoke i hiperinflacije. Jedan od primjera je i period velike financijske krize od 2007. do 2011. kada je cijena zlata narasla za gotovo 200%. Iz tog razloga brojni investitori pribjegavaju zlatu kako bi osigurali vrijednost svoje imovine tijekom nesigurnih vremena.

Sljedećih 50 godina

U posljednjih 50 godina, cijena zlata je dakle porasla za 5300%, u posljednjih 20 za 440.2%, u posljednjih 5 za 68.7%. Dok god živimo pod aktualnim monetarnim poretkom i dok god fiat valute nastavljaju gubiti na vrijednosti kroz kontinuiranu inflaciju, cijena zlata nastavit će svoj dugoročni trend rasta. Digitalne valute koje bi mogle zamijeniti one papirnate, bit će još lakše “tiskati” u neograničenim količinama, što znači da se njihovim uvođenjem ništa suštinski neće promijeniti po pitanju zlata.

Cijena zlata u posljednjih pet godina

Čak i kad bi stopa inflacije, u primjerice eurozoni, iznosila 2%, euro kao fiat valuta kroz nešto više od tri desetljeća vrijedio bi dvostruko manje nego danas. Međutim, jasno je da je inflacija daleko iznad 2%. Rast cijena ne jenjava, iako se to možda ne vidi u službenim podacima. Generalno poskupljenje očigledno je svima i uopće ga nije potrebno objašnjavati. 

Povrh toga, svjetske organizacije upozoravaju da bi klimatske promjene sve intenzivnije mogle utjecati na rast cijena u prehrambenom sektoru, što će stvoriti dodatne inflacijske pritiske. Eurozona potonula je u recesiju kao posljedica njemačkog usporavanja gospodarstva, dok istovremeno američki ekonomisti smatraju da bi SAD također mogla pogoditi recesija do kraja godine. Geopolitičke tenzije zaoštravaju se iz dana u dan, a ponovno se priča i o energetskoj krizi.

Ako se trendovi o kojima je bila riječ nastave kretati u istom smjeru, cijena unce zlata za 50 godina vrijedit će preko 100.000 američkih dolara, ako dolar uopće bude postojao. Naravno, ako u narednim desetljećima dođe do nekih tektonskih promjena ili nepredviđenih katastrofa koje bi mogle utjecati na promjenu monetarnog sustava, vrlo je vjerojatno da će u takvim scenarijima posjedovanje zlata biti od još veće važnosti.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović operativni je direktor Centra Zlata i vodeći stručnjak za plemenite metale u Hrvatskoj. Kokanović je i istaknuti financijski stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u financijskoj industriji te kolumnist i čest gost predavač specijaliziran za teme ulaganja i financijske pismenosti.

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.