4.3.2024.

Cijena zlata u eurima u posljednjih je godinu dana porasla za približno 11.2%. U trenutku pisanja članka, cijena se nalazi vrlo blizu povijesnog rekorda te iznosi 1922.54 eura po unci.

Kretanje cijene zlata u posljednjih godinu dana

Mnogi se sada pitaju hoće li cijena zlata zadržati na ovim razinama ili uskoro probiti povijesni rekord. Odgovor je da će rekord zasigurno u jednom trenutku biti probijen, samo je pitanje vremena kada bi do toga moglo doći. 

Cijena zlata dugoročno u pravilu raste te kontinuirano obara ranije postavljene rekordne razine. U tom smislu, zapravo nećemo vidjeti ništa novo ili neočekivano. Međutim, stvar je što se obaranje rekorda ne događa uvijek u identičnim vremenskim intervalima. Nekad je potrebno par mjeseci, a nekad i po nekoliko godina. Znajući to, mudri investitori koji ulažu u investicijsko zlato na dugi rok ne zamaraju se kratkoročnim fluktuacijama u cijeni, bilo da je riječ o probijanju rekorda ili privremenom padu cijene.

Zašto raste cijena zlata?

Američko Ministarstvo trgovine nedavno je objavilo izvješće o stopi inflacije za siječanj, a koja se ogleda u indeksu osobne potrošnje (engl. personal consumption expenditures index). Ova mjera osobito je važna jer ju koristi američki Fed za planiranje monetarne politike. Podaci pokazuju da ukoliko Fed nastavi sa restriktivnom politikom, moglo bi doći do ugrožavanja ekonomskog rasta i pada BDP-a.

PCE indeks pokazao je povećanje od 0.4% u odnosu na prethodni mjesec te 2.4% kada se gleda godina-na-godinu, što je potvrdilo zabrinutost brojnih stručnjaka. Troškovi življenja i dalje su iznad Fedovog cilja od 2% te pokazuju nedostatak napretka unatoč već dvije godine restriktivne politike. Tržište zlata kao tradicionalnog instrumenta zaštite od inflacije, pozitivno je reagiralo na ove vijesti.

Uzevši u obzir trenutno situaciju, čini se da će Fed morati početi razmišljati o rezanju kamatnih stopa, premda su ranije izjavili da to neće biti tako skoro te da neće biti radikalnih rezova. S obzirom da su američke državne obveznice konkurentni instrument investicijskom zlatu kao nerizičnom obliku ulaganja, a rezanje kamatnih stopa znači manji prinos na obveznice, dio investitora se očigledno odmah okrenuo zlatu. Također, loši ekonomski podaci utjecali su i na blagi pad američkog dolara te na taj način otvorili dodatan prostor za rast potražnje odnosno cijene zlata.

Što očekivati u ostatku godine?

Europska središnja banka (ESB) sljedeći tjedan se sastaje kako bi odlučila daljnji smjer monetarne politike za eurozonu. Ukoliko podaci o stopi inflacije pokažu da je inflacija usporila, moglo bi doći do odluke o skorom rezanju kamatnih stopa. U kratkoročnom pogledu, čim kamatne stope u eurozoni krenu padati, cijena zlata doživjet će nagli rast, kao što je trenutno slučaj sa SAD-om. 

Ipak, kamatne stope trebale bi se rezati u vrlo preciznim trenucima, što je iznimno teško izvesti, a ukoliko se ne odradi kako treba, može doći do povratka inflacije i razbuktavanja recesije, što je opet pozitivno za zlato. Izgledi da se gospodarstvo, kako SAD-a, tako i eurozone, izvuče iz recesijskog labirinta neokrznuto vrlo su uski, dok su mogućnosti za rast cijene zlata u različitim scenarijima visoke.

Europskom gospodarstvu također ne pomaže činjenica da su po prvi put u povijesti ESB, a pored toga i njemački Bundesbank (DB), prošlu godinu završili u minusu koji se broji u desecima milijardi eura. Sam kontinent i dalje potresa rat u Ukrajini te prijetnje nuklearnom razmjenom, a nedavne izjave francuskog predsjednika i glasine o zapljeni ruske imovine u inozemstvu u vrijednosti od preko 160 milijardi eura, dodatno podižu geopolitičke tenzije. 

U takvom kriznom okružju, investitori očito sve više pribjegavaju investicijskom zlatu u vidu zlatnika i zlatnih poluga, kako bi zaštitili vrijednost svoje imovine od nesigurnosti. Iako je nemoguće predvidjeti sa stopostotnom sigurnošću što će biti sa cijenom na samom kraju godine, izgledno je da će se sve intenzivnije kretati prema 2000 eura po unci.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

[/fusion_text]

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom. 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]