Prema najnovijem izvješću Svjetskog vijeća za zlato (World Gold Council), prevladavajući broj središnjih banaka diljem svijeta nastavlja se oslanjati na zlato kao stratešku komponentu svojih rezervi. 

Među glavnim motivima iza takvog stava je uloga zlata kao zaštite od sve raširenijih sistemskih rizika.

Zlatna sigurnost u nesigurnim vremenima

Podaci izvješća pokazuju da čak 95% središnjih banaka smatra da će se svjetske zlatne rezerve povećati u idućih 12 mjeseci, što je rekordna brojka. Tim više, niti jedna od ispitanih institucija ne planira smanjenje svojih zlatnih rezervi u dogledno vrijeme. Ovaj trend posebno je izražen kod središnjih banaka tržišta u razvoju od kojih gotovo polovica planira povećati svoje rezerve zlata. Kada se uzme šira slika, svjetske središnje banke u posljednje su tri godine svake godine nabavile više od 1000 tona zlata, znatno više od prosječnih 400-500 tona godišnje u desetljeću prije toga.

Ključni razlozi koji stoje iza takvog prevladavajućeg stava među središnjim bankama su geopolitička nestabilnost, inflacija i potreba za diverzifikacijom. Zlato se percipira kao sigurno utočište tijekom nesigurnih ekonomskih okolnosti u svijetu odnosno imovina koja zadržava vrijednost i na taj način pruža zaštitu od sve raširenijih sistemskih rizika. Slijedom toga, više od 85% ispitanih središnjih banaka potvrđuje da je uloga zlata kao zaštite vrijednosti u kriznim vremenima ključna za njihovu odluku o njegovom daljnjem čuvanju.

Dedolarizacija u zamahu – zlato mijenja dolar?

I dok je zlato u usponu, američki dolar polako gubi na popularnosti kao ključna rezerva među središnjim bankama. Premda i dalje drži status glavne svjetske rezervne valute, 73% ispitanih institucija očekuje pad udjela dolara u svjetskim rezervama u sljedećih pet godina. Umjesto toga, raste povjerenje u druge valute, no, prije svega, u zlato kao apolitičnu, likvidnu i pouzdanu alternativu.

Ova pojava ne proizlazi isključivo iz geopolitičkog rivaliteta Kine i SAD-a i povezanog fenomena dedolarizacije, već kao odgovor na niz imanentnih rizika: trgovinske napetosti, protekcionizam, sankcije i političke fragmentacije. Za mnoge središnje banke, osobito one u regijama u razvoju, diverzifikacija i odmak od dolara nije samo pitanje strategije, već i opstanka u volatilnom globalnom okruženju.

Upravo zato se očekuje da će udio zlata u ukupnim rezervama, koji je krajem 2024. iznosio 19%, u budućnosti dodatno rasti. Čak 76% središnjih banaka očekuje da će za pet godina zlato činiti veći udio njihovih rezervi.

Na koji način banke nabavljaju i čuvaju zlato?

Nije sve samo u količini – važno je i kako se zlato kupuje, drži odnosno kako se njime upravlja. Istraživanje iz 2025. pokazuje da čak 75% središnjih banaka zlato vodi kao odvojenu kategoriju u odnosu na ostale rezerve. Najčešći razlog iza toga? Njegov strateški karakter i povijesna uloga zaštite monetarne i financijske stabilnosti.

London Good Delivery (LBMA) zlatne poluge ostaju najpopularniji oblik fizičkog zlata, kako za kupnju (56%) tako i za držanje (88%). Međutim, zabilježen je rast domaćih programa otkupa zlata – osobito kod zemlja u razvoju koje nastoje iskoristiti vlastitu rudarsku proizvodnju. Više od polovice tih zemalja već ima uspostavljene programe takve vrste.

I oblik skladištenja se mijenja – premda je Bank of England ostao najčešći izbor za skladištenje (64% ispitanih), sve više banaka okreće se skladištenju u vlastitom aranžmanu. 59% ispitanih pohranjuje barem dio zlata unutar granica svoje države, što je značajan skok u odnosu na prošlogodišnjih 41%. Trenutno, 44% ispitanih središnjih banaka aktivno upravlja svojim zlatnim rezervama, najčešće kako bi povećale prinos (85%) ili smanjile rizik (22%).

Zlato ostaje ključno utočište u turbulentnim vremenima

Istraživanje iz 2025. potvrđuje ono što tržišni analitičari već godinama naglašavaju: zlato nije relikt prošlosti, već vitalan alat suvremene monetarne i financijske politike. U svijetu koji postaje pojačano fragmentiran i nepredvidiv, zlato nudi stabilnost, fleksibilnost i neutralnost koju mnoge druge rezerve jednostavno naprosto ne mogu pružati.

Bez obzira radi li se o zaštiti od inflacije, smanjenju ovisnosti o dolaru ili strateškom pozicioniranju usred geopolitičkih turbulencija, središnje banke šalju jasnu poruku: fizičko zlato još uvijek drži središnje mjesto u globalnom financijskom poretku – dapače, možda je ta uloga sada izraženija nego ikada prije.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.