30. 6. 2025.

Cijena zlata u prethodnih je deset dana doživjela blagi pad od oko 4.6%, gledano u eurima. Kao posljedica toga, manje iskusni ulagači često si postavljaju pitanje: što to znači za moju investiciju?

S druge strane, iskusniji ulagači ne zamaraju se kratkoročnim fluktuacijama u cijeni i ne propituju svoju odluku o ulaganju. Naprotiv, mnogi od njih gledaju na ovaj period kao odličnu priliku za dodatnu kupnju s popustom kakav inače ne bi mogli ostvariti.

Novi ulagači često na krivi način promatraju korekciju cijene

Novi ulagači u zlato ponekad na dnevnoj bazi promatraju promjene cijene zlata. Promatranje kratkoročnih fluktuacija koje su odvijaju na tjednoj ili mjesečnoj bazi može im izazvati osjećaje stresa i panike jer se odražavaju na vrijednost njihove investicije. Kada dođe do korekcije cijene, poneki čak razmišljaju i o prodaji svojeg zlata. Međutim, radi se o nepotpunoj percepciji i neshvaćanju šire slike, što može dovesti do nepotrebnih gubitaka.

Novi ulagači često se zapliću u mrežu kratkoročnih špekulacija i želje za brzom zaradom, što se nipošto ne preporučuje većini ulagača. Takve aktivnosti najbolje je prepustiti stručnjacima s adekvatnim financijskim znanjem. Oni se bave profesionalnim analizama kretanja cijene i izradom prognoza te mogu zaraditi na kratkoročnim promjenama cijene koje se odvijaju unutar nekoliko tjedana ili mjeseci. To nerijetko podrazumijeva kupnju kada je cijena niža, a prodaju kada je cijena viša – dijametralno suprotan pristup od onog što ponekad rade neiskusni ulagači.

Ipak, postoje i ulagači koji možda nemaju stručno znanje, ali imaju iskustvo, zrelost i mudrost. Oni su svjesni da je ulaganje u zlato dugoročna aktivnost, stoga se ne zamaraju kratkoročnim fluktuacijama u cijeni. I to je upravo ono što se preporučuje većini ulagača. Poanta je u tome da je cijena zlata porasla za preko 6000% u posljednjih 50 godina, gotovo 700% u posljednjih 20 godina, 80% u posljednjih 5 godina te nema razloga da se ovaj trend ne nastavi i ubuduće. Prosječan godišnji rast cijene zlata u eurima, u zadnja dva desetljeća iznosio je više od 10%. Zlato se time povijesno dokazalo kao jedan od najsigurnijih oblika dugoročnog očuvanja vrijednosti od inflacije, a povrh toga donijelo je i pozamašnu zaradu svojim ulagačima. Ovim se razmišljanjem vode dugoročni investitori.

Pad cijene je najbolja prilika za kupnju s popustom

Zrelije ulagače neće uloviti panika kada cijene kratkoročno padne i neće propitivati svoju odluku o ulaganje u zlato. Dapače, mnogi od njih će na ovaj pad gledati kao priliku za dodatnu kupnju s velikim popustom. O čemu se radi? Investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga često se prodaje po cijenama koje su malo više od same burzovne cijene. U toj maloj razlici između burzovne cijene i krajnje kupovne cijene, sadržani su troškovi rafiniranja zlata, transporta, osiguranja, dopreme, skladištenja i sličnog. To znači da trgovačke marže nisu pretjerano visoke, a najčešće ni prostor za popust sa strane trgovaca.

Međutim, kada burzovna cijena zlata privremeno padne za 4 ili 5 posto, to je najbolji mogući “popust”. Upravo su toga svjesni oni malo iskusniji ulagači koji, kada dođe do pada burzovne cijene, kupuju dodatne količine zlatnih poluga i zlatnika te time upotpunjavaju svoj portfelj. U ovakvim situacijama, mudri investitori prepoznaju priliku koja se ne prepušta, dok istovremeno na umu drže dugi rok. Nasuprot njima, nove i manje iskusne ulagače ulovit će panika zbog njihovog kratkoročnog razmišljanja, a ako se odluče na impulzivnu prodaju, to će rezultirati gubicima. 

Zato je puno efikasnije razmišljati na način kao što to čine zreli i iskusni investitori. Ovo vrijedi i za sve one koji općenito vole kupovati s većim popustima. Za zlato su takve prilike rijetke jer njegova cijena u dugom roku raste, trgovci nisu toliko fleksibilni s cijenama, a intervali stagnacije i pada cijene traju relativno kratko. 

Isto tako, možda ne bi trebalo previše čekati da cijena padne na neku još nižu zamišljenu razinu jer je lako moguće da se to neće ni dogoditi. Cijena zlata u posljednjih je nekoliko godina nebrojeno puta probila povijesne rekorde, a one koji su čekali neki značajniji pad za kupnju, nisu ga dočekali te su propustili niz manjih prilika. Ako se već želi kupiti sa svojevrsnim popustom kao rezultatom pada burzovne cijene, bolje je to učiniti prije, nego kasnije, jer bi se cijena kad, tad mogla početi oporavljati.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.